Kthehu në faqen kryesore

ZGJEDHJET NË SHBA

Rishfaqet Clinton, tregon ditët e vështira pas humbjes

Rishfaqet Clinton, tregon ditët e vështira pas humbjes

Hillary Clinton vijon të jetë e shokuar nga humbja e zgjedhjeve përballë kandidatit republikan Donald Trump. Zhgënjimin e madh ish-Sekretarja e Shtetit e ka reflektuar gjatë një fjalimi që mbajti në një shtëpi bamirësie për fëmijë në Uashington, çka shënon

Lexo tërë artikullin
Nobelisti i famshëm i zhgënjyer: Amerika është shtet dhe shoqëri e dështuar

Nobelisti i famshëm i zhgënjyer: Amerika është shtet dhe shoqëri e dështuar

Nobelisti i  famshëm për ekonomi, amerikani  Paul Krugman ka komentuar faktin se presidenti i ri i SHBA  është  Donald Trump, transmeton Flaka. “Mendova se qytetarët tanë nuk do të votojnë për një kandidat i cili qartë është i pakualifikuar për

Lexo tërë artikullin
Përditësuar: Fjalimi i Trumpit pas fitores

Përditësuar: Fjalimi i Trumpit pas fitores

Faleminderit shumë. Më falni që ju lash të prisja, punë e komplikuar e keni parasysh! Sapo mora një telefonate nga Clinton, ajo na përgëzoi të gjithëve ne për fitoren, sepse kjo është për të gjithëve së bashku, dhe unë e

Lexo tërë artikullin
“Divorc” presidencial, Clinton e Trump ndajnë çiftin pas 37 vitesh

“Divorc” presidencial, Clinton e Trump ndajnë çiftin pas 37 vitesh

Ata nuk i ka ndarë asgjë për 37 vite, por tani, Jackie dhe Bill Krachala pranojnë se për herë të parë kanë pikëpamje të ndryshme për zgjedhjet presidenciale. Gruaja Jackie është një fanse e madhe e republikanit Donald Trump, duke

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet në Amerikë, presidentja e parë femër apo Donald Trump?

Zgjedhjet në Amerikë, presidentja e parë femër apo Donald Trump?

Amerikanët u bënë ballë radhëve të stërgjata te qendrat e votimit, teksa një numër i madh shtetasish shprehën vullnetin e tyre në zgjedhjet e së martës. “U nervozuam nga pritja, megjithatë edhe takuam njerëz të mirë në radhë, çfarë bëri

Lexo tërë artikullin
Hillary Clinton, gruaja që do të shkruajë historinë

Hillary Clinton, gruaja që do të shkruajë historinë

Nëse Hillary Clinton do të zgjidhet presidente, ky do të ishte një gur themeli në një karrierë të shënjuar nga arritjet historike. Ajo është e para dhe e vetmja “First Lady” që kandidon për postin, e para grua që u

Lexo tërë artikullin
Amerikanët votojnë, ‘fitorja’ e parë e Clinton

Amerikanët votojnë, ‘fitorja’ e parë e Clinton

Hillary Clinton 4, Donald Trump 2, Gary Johnson 1 dhe nënshkrim surprizë; Mitt Romney. Me votat e tetë rezidentëve, të rrethuar nga akoma më shumë reporterë, Dixville Notch e tha fjalën e saj. Komuniteti i shkëputur i kontesë Coos në

Lexo tërë artikullin
Si zgjidhet Presidenti në SHBA

Si zgjidhet Presidenti në SHBA

Numërimi mbrapsht ka filluar. Në 8 nëntor zgjidhet Presidenti i 45 SHBA-së, një Republikë Federale Presidenciale e përbërë nga 50 shtete plus një distrikt, ai i Kolumbias. Presidenti i parë i zgjedhur në 1789 ishte George Washington. I 44-rti, i

Lexo tërë artikullin
Ethet e orëve të fundit; Clinton dhe Trump në garë për votuesit gri

Ethet e orëve të fundit; Clinton dhe Trump në garë për votuesit gri

Ndërsa orët po kalojnë dhe gjithçka po i afrohet ditës finale të zgjedhjeve, kandidatët presidencialë në SHBA janë në tentativat e fundit për të fituar mbështetjen e votuesve gri. Hillary Clinton dhe Donald Trump po vizitojnë sa njërin shtet-tjetrin sikurse

Lexo tërë artikullin
KOMENT: Gostivari rangohet “keq” në listat për deputetë !

KOMENT: Gostivari rangohet “keq” në listat për deputetë !

Gostivari rangohet “keq” në listat për deputetë. Kjo përshtypje len të kuptohet të paktën deri në këto momente nga listat e publikuara zyrtarisht nga subjektet politike shqiptare. Deri tani, publike janë bërë listat e Partisë Demokratike Shqiptare dhe Lëvizjes për

Lexo tërë artikullin