Quhen “emoldjis” dhe janë për të moshuarit

Quhen “emoldjis” dhe janë për të moshuarit

Emoji me dhëmbë falso dhe dhimbje shpine, krijim i ri i një gjysheje të inatosur, që suhë shpejt mund të përdoren pasi të marrin aprovimin zyrtar. Diane Hill nga Coventry, shprehet se emoji që qesh, ndihet i përgjumur apo i

Lexo tërë artikullin
Pokemon Go, dënimi i parë në Japoni

Pokemon Go, dënimi i parë në Japoni

Përgjegjësi i rastit të parë me vdekje në Japoni, që nga dalja e lojës “Pokemon Go” është dënuar me 14 muaj burg. Më 23 gusht të këtij viti, duke luajtur lojën në makinën e tij, fermeri 39-vjeçar Keiji Goo kishte

Lexo tërë artikullin
Microsoft rrëzon nga froni Apple

Microsoft rrëzon nga froni Apple

Të mërkurën Microsoft mbajti eventi e përvitshëm ku prezantoi një program 3D për Windows 10, një kompjuter të ri Surface, që konkurron me iMac dhe një aksesor interesant për linjën Surface, të quajtur SurfaceDial. Bëhet fjalë për një pajisje shtesë

Lexo tërë artikullin
WhatsApp në shënjestrën e autoriteteve të BE

WhatsApp në shënjestrën e autoriteteve të BE

Ndryshimet e WhatsApp në kushtet e privatësisë e kanë vënë kompaninë në qendër të vëmendjes të autoriteteve eurpiane për mbrojtjen e të dhënave. Në një term të tij thuhet se WhatsApp shpërndan të dhënat me kompaninë që e ka në

Lexo tërë artikullin
Ukrainë, ndërroi emrin për një “iPhone 7”

Ukrainë, ndërroi emrin për një “iPhone 7”

Një ukrainas ka ndryshuar zyrtarisht emrin e tij, pasi një dyqan pajisjesh elektronike ofroi produktin më të fundit të kompanisë “Apple”, për 5 të parët që do ta bënin diçka të tillë. Emri i tij origjinal ishte Olexander Turin, ndërsa

Lexo tërë artikullin
Piratët shqiptarë të kompjuterit

Piratët shqiptarë të kompjuterit

Erlind Cakaj është student i Inxhinierisë Informatike, por quhet edhe “haker i bardhë”. Ai bën pjesë në grupin e hakerave që përpiqen të na thonë se si duhet të mbrohemi nga kolegët e tyre keqdashës, që na sulmojnë në internet.

Lexo tërë artikullin
Samsung nuk trembet

Samsung nuk trembet

Pavarësisht tërheqjes së Galaxy Note 7, Samsung është ende lider në tregun global të smartphone-ëve në tremujorin e tretë të 2016. Apple ka ende distancë me gjigantin koreanojugor, por të dyja kompanitë kanë humbje në treg. Të dhënat janë publikuar

Lexo tërë artikullin
Apple, drejt revolucionit të MacBook

Apple, drejt revolucionit të MacBook

Me iPhone në rritje, Apple përgatitet për të prezantuar MacBook Pro këtë të enjte. Eventi zhvillohet në Kaliforni nën emrin “Hello Again”. Si traditë, nuk dihet asgjë e saktë se çfarë do të nxjerrë Apple, por bëhet fjalë për një

Lexo tërë artikullin
Kodak hyn në tregun e smartphone me Ektra-n

Kodak hyn në tregun e smartphone me Ektra-n

Kodak është prodhuesi ikonë i aparatëve fotografikë që ka dështuar të përshtatet me moshën dixhitale. Por tashmë po del në dritë me smartphone-in e saj të parë. Kompania ka nxjerrë të enjten e kaluar telefonin Android që quhet Kodak Ektra

Lexo tërë artikullin
Pagesa në internet me “selfie”

Pagesa në internet me “selfie”

MasterCard prezantoi mënyrën e pagesës me anë të “selfie”-ve në fillim të këtij viti. Ky është një tipar i ri i sigurisë, i cili i lejon përdoruesit që të verifikojnë transaksione online duke përdorur tiparet biometrike, të tilla si shenjat

Lexo tërë artikullin