Serbia hap sot edhe dy kapituj në negociatat me BE-në

Serbia hap sot edhe dy kapituj në negociatat me BE-në

Serbia hap sot dy kapituj të rinj në negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian. Kapitulli 26 ka të bëjë me arsimin dhe kulturën, ndërsa kapitulli 20 me ndërmarrjet dhe politikat industriale. Malta, e cila aktualisht mban presidencën e Këshillit të

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet në Serbi ‘bllokojnë’ dialogun

Zgjedhjet në Serbi ‘bllokojnë’ dialogun

Zgjedhjet presidenciale në Serbi ka shumë gjasa që të ndikojnë jo vetëm tek serbët që jetojnë në Kosovë, por rrjedhimisht edhe në procesin e dialogut politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kanë theksuar autoritetet në Kosovë. Ciklet zgjedhore në të dyja

Lexo tërë artikullin
Rusia mohon akuzat e Malit të Zi

Rusia mohon akuzat e Malit të Zi

Kremlini i cilësoi si “të papërgjegjshme” akuzat e Malit të Zi se Rusia ka qenë e përfshirë në një komplot për vrasjen e ish-kryeministrit malazez. Prokurori Special i Malit të Zi, Millivoje Katniq, akuzoi Moskën për përfshirje në komplotin e

Lexo tërë artikullin
Në Serbi operojnë policë të rrejshëm, tërheq vëmendjen ambasada amerikane

Në Serbi operojnë policë të rrejshëm, tërheq vëmendjen ambasada amerikane

Ambasada e SHBA-së në Beograd i paralajmëroi qytetarët e saj në Serbi të kenë kujdes në paraqitjen e policëve të rrejshëm, të cilët prezantohen si persona zyrtar që të hynë në shtëpitë e tyre. “Shtetasit amerikanë duhet të jenë të

Lexo tërë artikullin
Kapshticë, fluks dhe vonesa

Kapshticë, fluks dhe vonesa

Vazhdon fluksi i lëvizjeve të udhëtarëve në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, një prej pikave më të rëndësishme në vend. Pasi kanë kaluar ditën e Krishtlindjes në vend, mijëra emigrantë këtë të hënë kanë nisur rikthimin drejt shtetit grek,

Lexo tërë artikullin
Hagë, verdikti ndaj Mladiç mund të kërkojë një vit kohë

Hagë, verdikti ndaj Mladiç mund të kërkojë një vit kohë

Gjyqi për krime lufte dhe gjenocid ndaj ish-shefit ushtarak serbo-boshnjak, gjeneralit Ratko Mladiç, u mbyll këtë të enjte, ndërkohë që 3 gjykatës të Kombeve të Bashkuara kanë shtyrë qëllimisht periudhën e diskutimeve për vendimmarrjen, një proces që pritet të marrë

Lexo tërë artikullin
Turqia prish konsensusin; Lajm i mirë, por i ngrirë për Shqipërinë

Turqia prish konsensusin; Lajm i mirë, por i ngrirë për Shqipërinë

Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, në një situatë të pandodhur më parë, ka vendosur të mos ketë konkluzione, por deklaratë të Presidencës, pasi një nga shtetet anëtare ka kërkuar ngrirjen e procesit të zgjerimit, duke mos rënë dakord

Lexo tërë artikullin
Ministri grek provokon dhe i përgjigjet Ramës për çamët

Ministri grek provokon dhe i përgjigjet Ramës për çamët

“Deklaratat e fundit nga Rama duhet të sjellin përsëri në kujtesën tonë se ata për të cilët ai flet ishin bashkëpunëtorë të nazistëve. Ne nuk do të pranojmë sfida të tilla”, ishte kjo deklarata e bërë nga ministri grek i

Lexo tërë artikullin
Vuçiq:“Më kërcënon snajperisti më i mirë në rajon”

Vuçiq:“Më kërcënon snajperisti më i mirë në rajon”

“Marr kërcënime, por nuk frikësohem për jetën time, frikësohem për familjen time”. Kështu ka thënë kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç, transmeton Flaka. Shefi i qeverisë serbe, duke folur për revistën kroate “Globus” ka thënë se në fillim çdo gjë i

Lexo tërë artikullin
Turqia anulon ligjin që do t’i lejonte burrat t’i përdhunonin fëmijët

Turqia anulon ligjin që do t’i lejonte burrat t’i përdhunonin fëmijët

Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, e ka tërhequr një projektligj i cili do t’i falte burrat e dënuar për marrëdhënie seksuale me vajza të mitura, nëse ata do t’i martonin ato, transmeton Flaka. Vendimi i qeverisë turke vjen pak para

Lexo tërë artikullin