OPINION: Skenderbeu jeton dhe Sot, shkruan: Skender Jashari

OPINION: Skenderbeu jeton dhe Sot, shkruan: Skender Jashari

Si sot,  më 17 janar 1468 në Lezhë, në moshën 63 vjeçare, kaloi në  amshim, por për të mos  vdekur kurrë, në  Shpirtin dhe Zemrën e Kombit tonë, por dhe të mbarë  njerëzimit liridashës! Janë bë 549 vite më parë,

Lexo tërë artikullin
OPINION: Nuk i’a vlenë të cenohen disa parime të paprekshme, shkruna: Lirim Begzati

OPINION: Nuk i’a vlenë të cenohen disa parime të paprekshme, shkruna: Lirim Begzati

Për formimin e koalicionit qeveritar, rregulla aktuale e cila parashikon që kryetari i shtetit të Maqedonisë, në përputhje me disa dispozita kushtetuese, duhet t’ia dërozoi mandatin partisë që ka fituar më tepër vota, është një parim i cili ofron një

Lexo tërë artikullin
OPINION: Muri, treni si rezultat i bisedimeve, shkruan: Fatlum Krasniqi

OPINION: Muri, treni si rezultat i bisedimeve, shkruan: Fatlum Krasniqi

Si duket liria e lëvizjes si e drejtë fundamentale e lëvizjes së lirë në mes qytetarëve dhe shteteve nga Qeveria dhe institucionet relevante të Kosovës si duket qenka kuptuar edhe treni rus që pritet të hyjë në Mitrovicë me parullën

Lexo tërë artikullin
Platforma: një sërë kërkesash legjitime, por çfarë përgjigje n’a presin ?, shkruan Lirim Begzati

Platforma: një sërë kërkesash legjitime, por çfarë përgjigje n’a presin ?, shkruan Lirim Begzati

Lirim Begzati Emëruesi i përbashkët i platformës së partive politike shqiptare karakterizohet me shprehjen e një sërë kërkesash të akumuluara mbrenda një kohe të gjatë dhe që kanë trasuar rrugën e sfidave të shumfishta. Kërkesa pra që burojnë nga një

Lexo tërë artikullin
OPINION | Njeriu që qësh, shkruan Blerta Haxhiaj

OPINION | Njeriu që qësh, shkruan Blerta Haxhiaj

Natyra sikurse mendja nuk e duron zbrazëtirën, ajo e mbush atë me dashuri ndërsa mendja shpeshherë përdore si qëllim urrejtjen sepse urrejtja i jep ushqim. Njerëzit urrejnë, një lloj urrejtje që gjen kënaqësi në vetën e saj, se ariu që

Lexo tërë artikullin
Opinion nga Erald Selca: Gjeneral Shaban Shala një Kolos i Çështjes Kombëtare

Opinion nga Erald Selca: Gjeneral Shaban Shala një Kolos i Çështjes Kombëtare

Opinionist i  Erald Selca shkruan për Gjeneralin  e UÇK- së dhe TMK- së Shaban Shala  dhe familjen e tij sakrificën , frymëzimin dhe inspirimin që la ai për brezat që vinë pas, përcjellë Agjencia e Lajmeve Flaka. “ Vitet po

Lexo tërë artikullin
Opinion nga Lirim Begzati: Mos të frigohemi nga federalizmi, zotëri kryetar

Opinion nga Lirim Begzati: Mos të frigohemi nga federalizmi, zotëri kryetar

Përmes fjalimit të fundvitit, kryetari i Maqedonisë, në cilësinë e tij të bartësit të një funksioni më tepër simbolik se sa vendim-marrës, nuk hezitoi aspak të prek një sferë të ndjeshme, duke shprehur mllefin e tij ndaj tendencave federaliste në

Lexo tërë artikullin
Shën Naumi dhe e vërteta historike

Shën Naumi dhe e vërteta historike

SHKRUAN KASTRIOT DERVISHI 1 – Ahmet Zogu i dhuroi Shën Naumin Jugosllavisë”! Përcaktim jo i saktë. Jugosllavia e kishte marrë Shën Naumin qysh në vitin 1912 ushtarakisht dhe nuk ia dhuroi kush. Pra, nuk e kishte shteti shqiptar që “t’ia

Lexo tërë artikullin
Bilalli: Piratët nuk mund të bëjnë Qeveri!

Bilalli: Piratët nuk mund të bëjnë Qeveri!

“Piratët nuk mund të bëjnë Qeveri!”. Kështu e titullon kolumnën e tij të fundit për “denesmagazin.mk”, profesori universitar dhe analisti politik Mersel Bilalli, transmeton FLAKA.mk Analisti Bilalli e nis shkrimin e tij me një historikë të shkurtër se çka është

Lexo tërë artikullin
Parlamenti i Maqedonisë, opinion nga Ismet Sylejmani

Parlamenti i Maqedonisë, opinion nga Ismet Sylejmani

Arritje e madhe e vitit 2016. Shqiptarët e Maqedonisë e dërgojnë me votën e tyre të lirë e demokratike, shqiptarin ortodoks në Parlamentin e Maqedonisë PARLAMENTI I MAQEDONISË Në Parlamentin e Maqedonisë, të dalë nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2016

Lexo tërë artikullin

PUBLICITET

FOTO LAJM

FACEBOOK FLAKA

Gostivar
-13°
clear sky
humidity: 78%
wind: 1m/s WNW
H -13 • L -13
-6°
Sun
-8°
Mon
-6°
Tue
-6°
Wed
-8°
Thu