Die Zeit: Gruevski nuk ka ndërmend të heqë dorë në sistemin “gangster”

Die Zeit: Gruevski nuk ka ndërmend të heqë dorë në sistemin “gangster”

“Kriza në Maqedoni, nacionalizimi në Kosovë, 180 ministrat e Bosnje Hercegovinës. Evropa ka kthyer kokën dhe rajonin ia lëshoi Rusisë”, përfundon në kolumnën e tij në gazetën Di Cajt, gazetari dhe kryeredaktori i mëhershëm i gazetës, Teo Zomer. Duke i

Lexo tërë artikullin
Zvërleski kërkon të rishqyrtohet vendimi për paraburgimin e Sead Koçanit

Zvërleski kërkon të rishqyrtohet vendimi për paraburgimin e Sead Koçanit

Një javë pas takimit të avokatit të Sead Koçan, Nikolla Dodevski dhe prokurorit Marko Zvërlevski, ka arritur kërkesë për shfuqizimin e vendimit të Gjykatës Themelore Shkupi 1 dhe të Gjykatës së Apelit për paraburgim të biznesmenit Sead Koçan. Prokurori Marko Zvërlevskit,

Lexo tërë artikullin

Flekenshtajn: Askush nga Europa nuk e përkrah Gruevskin!

Të gjithë nga Maqedonija duhet të dinë se askush nga BE-ja as partia si motër e Gruevskit nuk e do VMRO-DPMNE-në tha Knut Flekenshtajn sot nga Brukseli , informon Flaka. Kryeparlamnetri Gjerman nga radhët e Socialdemokratëve Knut Flekenshtajn thotë se

Lexo tërë artikullin
Bakiu: Për tu bërë autonom duhet ndryshuar sistemi në tërësi

Bakiu: Për tu bërë autonom duhet ndryshuar sistemi në tërësi

Analisti Bashkim Bakiu duke u bazuar në situatën politike por edhe në komnetet e bëra së fundmi nga ana e partive politike, posaqërishtë atyre maqedonase shkruan:“Brenda 25 viteve pluralizëm shqiptarët her kan pas me shum simpati ndaj LSDM-së her ndaj

Lexo tërë artikullin
Shilegov: VMRO-DPMNE-ja është inicuese e bllokadës dhe nuk mund të jetë pjesë e zgjidhjes!

Shilegov: VMRO-DPMNE-ja është inicuese e bllokadës dhe nuk mund të jetë pjesë e zgjidhjes!

Kontrata Gruevski kundër ndarjeve, kundër izolimit, kundër skenarëve të një shteti Binacional, këtë e tregoi vetë Antonio Milloshofski gjatë ditës së sotme në Parlament. K legjitimitet, e themeluar në mënyrë demokratike shumicë legjitime parlamentare në Maqedoni. Nuk është një program

Lexo tërë artikullin
VMRO-DPMNE, ofroi një “plan” për të dalë nga kriza përmes dialogut në Parlament

VMRO-DPMNE, ofroi një “plan” për të dalë nga kriza përmes dialogut në Parlament

“Krijimi mbi marrëveshjen e partisë në parim çdo zgjidhje të ardhmen e dallimeve të brendshme brenda institucioneve vetmi shtet, pa agjendat e huaja ose përfaqësuesit vetëm nga përfaqësuesit e zgjedhur në mënyrë legjitime të qytetarëve. Brenda bashkimit  kundër ndërhyrjes në

Lexo tërë artikullin
PSP-ja kërkon përgjegjësi nga dy gjykatëse të Gjykatës Penale

PSP-ja kërkon përgjegjësi nga dy gjykatëse të Gjykatës Penale

Prokuroria Speciale ka  paraqitur ankesa për gjetjen e fakteve kundër gjyqtarëve Tatjana Mihajllova dhe Elena Ilevska Josifovic, informon Flaka. Kërkohet që të inspektohet puna e dy gjykatseve për shkak të dyshimit të kryerjes së detyrës së njëanshme . Gjykatësja Josifoviq

Lexo tërë artikullin
Zeqirja Ibrahimi i “Besës”, kërkon llogari nga Zoran Zaevi

Zeqirja Ibrahimi i “Besës”, kërkon llogari nga Zoran Zaevi

Mbështetja që LSDM-ja i dha Talat Xhaferit për postin e kreut të Kuvendit ka revoltuar drejtuesit e lëvizjes Besa. Zeqirja Ibrahimi nga kjo parti thotë se askush nuk i ka dhënë të drejtë Zoran Zaevit të jetë bartës i gjitha

Lexo tërë artikullin
PSP, ankesa për vërtetimin e përgjegjësisë ndaj dy gjykatësve

PSP, ankesa për vërtetimin e përgjegjësisë ndaj dy gjykatësve

Deri tek këshilli për vërtetimin e fakteve dhe vërtetimin e përgjegjësisë të gjykatësve, PSP ka ngritur ankesa për vërtetimin e përgjegjësisë të gjykatseve Elena Ilievska Josifoviq dhe Tatjana Mihajllova në gjykatën themelore Shkupi 1, njoftojnë nga PSP. “Me ankesat është

Lexo tërë artikullin
Sektori privat nuk dëshiron të punësojë persona me pengesa invalidore

Sektori privat nuk dëshiron të punësojë persona me pengesa invalidore

Prej vitit 2000, Maqedonia ka një Ligj për punësimin e personave me invaliditet, njofton “TVM2. Por, sektori privat dhe organizatat e ndryshme, në të shumtën e rasteve, nuk dëshirojnë të punësojnë persona me pengesa invalidore. Përveç ndërmarrjeve që marrin subvencione

Lexo tërë artikullin