Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Kultura e ushqimit në Singapor përballet me kohë të vështira pasi tregtarët e vjetër shëtitës po i afrohen moshës se pensionit, ndërsa brezi i ri pak e preferon këtë punë. Janë mbi 100 qendra të hapura ku shërbehet ushqim e

Lexo tërë artikullin
Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Përbërësit: 500 gr bishtaja 4 vezë të ziera 100 gr ton 150 gr domate 150 gr misër 80 gr ullinj të zinj Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Ziejmë përrreth 10 minuta bishtajat në ujë me pak kripë. I vendosim në një

Lexo tërë artikullin
Krem me luleshtrydhe

Krem me luleshtrydhe

Përbërësit: 1 Pako biskota Krem vanilje 500 gr luleshtrydhe 1 filxhan arra dhe qumësht për përgatitjen e kremit Përgatitja: Marrim gotat dhe vendosim biskotat e coptuara dhe arrat, nga lart i mbulojmë me kremin e përgatitur, shtojmë prapë një shtresë

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Rrallë herë ndodh që të ketë interes për shtim peshe. Në të gjitha mediumet ajo çka bie në sy janë këshillat lidhur me uljen në peshë, pasi obeziteti është më i përhapur në shoqëri. Por ka dhe përjashtime, ka njerëz

Lexo tërë artikullin
Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Në një studim të realizuar së fundmi tek 100 studentë, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se kanë gjetur edhe çelësin e suksesit për t’u ndjerë i ngopur më shpejt. Herës tjetër që do të jeni para tavolinës duke ngrënë, mos

Lexo tërë artikullin
Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Në këtë mënyrë ishte organizuar ky aktivitet për të ndihmuar Kuzhinat popullore në Maqedoni.  Qytetarë të shumtë ishin mbledhur në parkun e Qytetit për të shijuar ushqime tradicionale nga më shumë se 10 vende të huaja, me ç’rast paratë e

Lexo tërë artikullin
Buka e shijshme e cila nuk ju shëndoshë: E shkëlqyeshme për diabetikët!

Buka e shijshme e cila nuk ju shëndoshë: E shkëlqyeshme për diabetikët!

Përbërësit: ▪ 1 qese tharmë (apo tharm i freskët sipas dëshirës) ▪ 500 ml ujë të vakët ▪ 500 g miell hikrre ▪ një lugë e vogël kripë ▪ një lugë e vogël sheqer ▪ 3 lugë vaj ulliri Përgatitja:

Lexo tërë artikullin
Makarona me shparguj

Makarona me shparguj

Përbërësit: ▪ 150 gr miell gruri (i ashpër) ▪ 1 vezë ▪ kripë ▪ 250 gr makarona ▪ 100 gr sallatë e përzier (miks fletësh sallatash) ▪ hudhër ▪ borzilok (ose manxuranë) ▪ gjalpë ▪ djathë parmixhano ▪ lëng perimesh

Lexo tërë artikullin
Akullore nga dredhëzat për vetëm 45 sekonda! (video)

Akullore nga dredhëzat për vetëm 45 sekonda! (video)

Ju nevojiten rreth 500 gramë dredhëza të ngrira, po aq jogurt, një lugë mjaltë dhe pak liker pemësh. Sipas dëshirës mund t’i shtoni edhe një kore limoni të grirë në rende apo nana. Të gjitha, pos likerit, qitni në blinder

Lexo tërë artikullin
Supa më e shëndetshme me mish viçi, me perime dhe elb (video)

Supa më e shëndetshme me mish viçi, me perime dhe elb (video)

Përbërësit: ▪ 1 lugë vaj ulliri ▪ rreth 1 kg mish viçi të prerë në kube ▪ 4 patate të madhësisë mesatare (gjithashtu të prera në kube) ▪ 4 karota mesatare të prera në kube ▪ 1 qepë e vogël

Lexo tërë artikullin

PUBLICITET

FOTO LAJM

FACEBOOK FLAKA

Gostivar
-1°
light snow
humidity: 86%
wind: 1m/s ESE
H -2 • L -5
-4°
Tue
-6°
Wed
-1°
Thu
0°
Fri
-1°
Sat