“Dita e poezisë shqipe”, hapet konkursi për pjesëmarrjen e poetëve të rinj

“Dita e poezisë shqipe”, hapet konkursi për pjesëmarrjen e poetëve të rinj

Këshilli Rinor i Komunë së Gostivarit, në suaza të manifestimit kulturor “Dita e poezisë shqipe” i cili realizohet me rastin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, hap konkurs letrar për poezi, njofton Flaka.  Nga atje njoftuan që konkursi vlen për

Lexo tërë artikullin
Portret: Salla Shabani, gjeniu i instrumenteve frymore dhe instrumenteve me tela | FOTO

Portret: Salla Shabani, gjeniu i instrumenteve frymore dhe instrumenteve me tela | FOTO

Salla Shabani është  i lindur në fshatin Strajan të Gostivarit në vitin 1947.  Të lindesh në këtë çerdhe ku kënga dhe muzika e folklorit burimor rrjedhin sikur gurra e pashtershme e të mos e kultivosh këtë thesar nuk është e

Lexo tërë artikullin
Studentët e Fakultetit të Arteve të UT-së organizuan koncertin semestral

Studentët e Fakultetit të Arteve të UT-së organizuan koncertin semestral

Fakulteti i Arteve i Universitetit të Tetovës, më 27 dhjetor 2016, organizoi koncert me muzikë vokale-instrumentale. Ky aktivitet organizohet çdo fundvit me përmbylljen e ligjëratave për semestrin dimëror, nga studentët e Programit studimor të Artit muzikor, njofton Flaka  Në këtë aktivitet studentor, të pranishëm ishin

Lexo tërë artikullin
Spahiu: Qeverinë do ta bën ai i cili do të pranojë platformën e unifikuar të partive politike shqiptare

Spahiu: Qeverinë do ta bën ai i cili do të pranojë platformën e unifikuar të partive politike shqiptare

Pas rivotimit në Tearcë, analisti Artin Spahiu ka shprehur qëndrimin e tij për qeverisjen e ardhëshme, njofton Flaka. “Del njëri dhe thotë se ne do e formojmë qeverinë. Del tjetri poashtu thotë se ne do e bëjmë qeverinë!  Të gjithë

Lexo tërë artikullin
Akademi Përkujtimore kushtuar 100 vjetorit të lindjes së poetit Esad Mekuli

Akademi Përkujtimore kushtuar 100 vjetorit të lindjes së poetit Esad Mekuli

Aktiviteti i radhës i Klubit të Shkrimtarëve “OENEUM” – Tetovë, më 18.12 2016, organizoi Akademi Përkujtimore, kushtuar 100 vjetorit të lindjes së poetit Esad Mekuli. Ky manifestim kaq i rëndësishëm për Tetovën dhe më gjerë u realizua në praninë e mase 30

Lexo tërë artikullin
Ja fituesit e ekspozitës “Çmimi i  Nëntorit” në Gostivar | FOTO

Ja fituesit e ekspozitës “Çmimi i Nëntorit” në Gostivar | FOTO

Në organizim të Shoqatës së Artistëve të Artit Figurativ “Draudacum”, dhe me mbështetje financiare të Komunës së Gostivarit dhe Ministrisë së Kulturës, me rastin e festës kombëtare të 28 Nëntorit, në Gostivar u mbajt edicioni i 11 i ekspozitës mbarëkombëtare

Lexo tërë artikullin
SHKA “Lulet e Malësisë” fituan çmimin e dytë në Festivalin e Skënerajt | FOTO

SHKA “Lulet e Malësisë” fituan çmimin e dytë në Festivalin e Skënerajt | FOTO

Që Gostivari është i traditave dhe dokeve kulturore shqiptare dhe që ata ruhen e kultivohen me xhelozin ma të madhe na deshmojnë sonte antarët,gjegjësisht grupi i folklorit burimor me rapsodet e mirënjohur Negzim Azizi dhe Ali Imeri bashkë me doajenet

Lexo tërë artikullin
SHKA “Lulet e Malësisë” do të jetë pjesëmarrëse në festivalin tradicional,”Rapsodia Shqiptare”

SHKA “Lulet e Malësisë” do të jetë pjesëmarrëse në festivalin tradicional,”Rapsodia Shqiptare” I përditësuar

Për nder te festes se Flamurit Kombetar Sh.K.A”Lulet e Malesise” me ftese te organizatoreve nga Qyteti Skenderaj Republika e Kosoves, do te prezanton folklorin burimor shqiptar te treves se Pollogut, gjegjesisht Komunes së Gostivarit, njofton Flaka.  “Kenga “Levizja e Kaçakeve”interpretuar

Lexo tërë artikullin
BOTIME | Poeti Zenku vjen me librin “Dielli i janarit”

BOTIME | Poeti Zenku vjen me librin “Dielli i janarit”

Shtëpia Botuese “Tringa”, nga Tetova, këto ditë nxori nga shtypi librin e ri me poezi të poetit gostivaras, Driton Zenku, shkruan sot gazeta Koha e Maqedonisë.  Libri me titull “Dielli i Janarit”, paraqet librin e katër me poezi të poetit

Lexo tërë artikullin
“Greqia e ngjallur prej shqiptarëve u bë shkak për vdekjen e tyre”. Ja çfarë shkruante Faik Konica në 1899-ën

“Greqia e ngjallur prej shqiptarëve u bë shkak për vdekjen e tyre”. Ja çfarë shkruante Faik Konica në 1899-ën

Nga Faik Konica* Shohim me të math trishtim mosdashjen e disa shqipëtarëve të ndërtojnë e të zbukurojnë gjuhën e tyre. Është nevojë të mos e lëshojmë Shqipen si ka qenë, se ashtu s’munt të quhet gjuhë. Kemi për të shpallur

Lexo tërë artikullin

PUBLICITET

FOTO LAJM

FACEBOOK FLAKA

Gostivar
-1°
light snow
humidity: 86%
wind: 1m/s ESE
H -2 • L -5
-4°
Tue
-6°
Wed
-1°
Thu
0°
Fri
-1°
Sat