Qeveria kushtëzon vizitën e Vuçiqit në Kosovë me refuzimin e dy ministrave

Qeveria kushtëzon vizitën e Vuçiqit në Kosovë me refuzimin e dy ministrave

Kandidati për president të Serbisë, Aleksandër Vuçiq pritet që këtyre ditëve ta vizitojë Kosovën. Madje kryeministri serb ka kërkuar nga Qeveria e Isa Mustafës që t’i lejohet hyrja brenda territorit të Republikës së Kosovës, transmeton Koha.net. Burime të KTV-së brenda

Lexo tërë artikullin
Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

Në Austri kanë përfunduar xhirimet e Qendrës së Paraburgimit në Prizren, ku vdiq Astrit Dehari, njofton koha.net. KohaVisioni ka mësuar nga burime brenda Prokurorisë se xhirimet janë dërguar muajin e kaluar në Austri që t’u bëhet ekspertizë. “Pamjet e xhiruara

Lexo tërë artikullin
“Lista Serbe” kthehet në Kuvend. Gati votat për Demarkacionin

“Lista Serbe” kthehet në Kuvend. Gati votat për Demarkacionin

Qeveria e Kosovës ka mirëpritur këtë të hënë kthimin e deputetëve të “Listës Serbe” në Kuvend, si dhe deklaratën e tyre në favor të votimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Tashmë, ekzekutivi kosovar beson se i ka votat e

Lexo tërë artikullin
FSK-ja, institucioni më i besueshëm në Kosovë

FSK-ja, institucioni më i besueshëm në Kosovë

Instituti kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave, “KIPRED”, shpalosi të premten e kaluar para mediave matjet e opinionit publik kosovar për periudhën nga 15 nëntori 2016 deri më 15 shkurt, në lidhje me institucionet e sigurisë në vend dhe

Lexo tërë artikullin
Suedi, vritet me thikë kosovari. U qëllua nga disa persona

Suedi, vritet me thikë kosovari. U qëllua nga disa persona

Një 18-vjeçar nga Peja, i cili jetonte në Suedi ku edhe vazhdon studimet për mjekësi, është qëlluar për vdekje me thikë ndërsa ndodhej në shoqërinë e disa miqve të tij. Të rinjtë, sipas medieve kosovare janë sulmuar nga persona të

Lexo tërë artikullin
Lista Serbe kthehet në institucione

Lista Serbe kthehet në institucione

Udhëheqësi i Listes Serbe, Slavko Simiq, po merr pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit e cila është dashur të fillojë në orën 12:00. Ndryshe, Kryesia e Kuvendit mblidhet sot për të caktuar seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës .Gjatë

Lexo tërë artikullin
Pacolli: Bazohem në urtësinë dhe vizionin e Presidentit Rugova

Pacolli: Bazohem në urtësinë dhe vizionin e Presidentit Rugova

Kryetari i Aleancës Kosova e re, duke se këtë të diel ka vizituar familjen e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai ka postuar një fotografi, ku shihet me bashkëshorten e ish-presidentit Rugova dhe të bijën e tij, Teutën – deputete

Lexo tërë artikullin
“Themeloj ushtrinë, ose dorëhiqem”, Thaçi i qëndron premtimit

“Themeloj ushtrinë, ose dorëhiqem”, Thaçi i qëndron premtimit

“Nëse projektligji (për transformimin e FSK-së në ushtri) shkon në Kuvend dhe nuk miratohet, atëherë do të jap dorëheqjen”. Këto kanë qenë fjalët e presidentit Thaçi në momentin kur ndërmori nismën për të transformuar Forcën për Sigurinë e Kosovës në

Lexo tërë artikullin
Veseli: Është vullnet i popullit, Kosova do ta ketë ushtrinë e saj

Veseli: Është vullnet i popullit, Kosova do ta ketë ushtrinë e saj

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha se Kosova do ta ketë ushtrinë e saj, sepse, sipas tij, “ky është vullneti i popullit të Kosovës”. Veseli tha se ushtria e Kosovës do të jetë aleate besnike e NATO-s.

Lexo tërë artikullin
Zyrtarët amerikanë kanë pranuar se forcat e koalicionit në Irak kanë dorë në sulmin ajror në Mosul më 17 mars, nga i cili – siç kanë thënë banorët lokalë – mund të ndodhë që janë vrarë më se 200 civilë.  Në kumtesën e mbrëmshme të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, thuhet se sulmi ishte bërë me kërkesë të forcave të sigurisë së Irakut, për t’i marrë në shënjestër luftëtarët dhe pajisjet e grupit miliant, Shteti Islamik (IS).  Zyrtarët e koalicionit, megjithqë nuk e kanë konfirmuar numrin e të vrarëve, thanë se sulmi në pjesën perëndimore të Mosulit, ishte në “një lokacion korrespondues me akuzat për viktima civile”.  Nuk është specifikuar se cili vend i koalicionit i ka kryer sulmet.  Kjo deklaratë u bë pas vendimit të djeshëm të forcave irakiane për ta ndërprerë fushatën për rimarrjen e pjesës perëndimore të Mosulit, për shkak të shkallës së lartë të viktimave civile. Kjo lëvizje mund të ketë qenë e motivuar nga incidenti në Mosul.  Por ende mbetet e paqartë se çka ka ndodhur në qarkun al-Jadida të Mosulit, natën e 17 marsit.  Pas raporteve, zyrtarët ushtarakë të Shteteve të Bashkuara thanë se nuk janë të sigurt nëse forcat amerikane kishin dorë në këtë sulm.  Sipas tyre, ka filluar hetimi për përcaktimin e fakteve lidhur me këtë sulm dhe pretendimet për viktima civile.

Zyrtarët amerikanë kanë pranuar se forcat e koalicionit në Irak kanë dorë në sulmin ajror në Mosul më 17 mars, nga i cili – siç kanë thënë banorët lokalë – mund të ndodhë që janë vrarë më se 200 civilë. Në kumtesën e mbrëmshme të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, thuhet se sulmi ishte bërë me kërkesë të forcave të sigurisë së Irakut, për t’i marrë në shënjestër luftëtarët dhe pajisjet e grupit miliant, Shteti Islamik (IS). Zyrtarët e koalicionit, megjithqë nuk e kanë konfirmuar numrin e të vrarëve, thanë se sulmi në pjesën perëndimore të Mosulit, ishte në “një lokacion korrespondues me akuzat për viktima civile”. Nuk është specifikuar se cili vend i koalicionit i ka kryer sulmet. Kjo deklaratë u bë pas vendimit të djeshëm të forcave irakiane për ta ndërprerë fushatën për rimarrjen e pjesës perëndimore të Mosulit, për shkak të shkallës së lartë të viktimave civile. Kjo lëvizje mund të ketë qenë e motivuar nga incidenti në Mosul. Por ende mbetet e paqartë se çka ka ndodhur në qarkun al-Jadida të Mosulit, natën e 17 marsit. Pas raporteve, zyrtarët ushtarakë të Shteteve të Bashkuara thanë se nuk janë të sigurt nëse forcat amerikane kishin dorë në këtë sulm. Sipas tyre, ka filluar hetimi për përcaktimin e fakteve lidhur me këtë sulm dhe pretendimet për viktima civile.

“Një ndër krimet më të mëdha të shtetit të Serbisë kundër popullatës civile shqiptare në Kosovë, ka ndodhur më 25, 26 dhe 27 mars të vitit 1999 në Krushë të Madhe të Rahovecit”, ka shkruar sot presidenti i Kosovës, Hashim

Lexo tërë artikullin