Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia | VIDEO

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia | VIDEO

Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve. “Ishte nisur drejt veriut të Kosovës, ku jetojnë shumica e serbëve atje, por u

Lexo tërë artikullin
Policia e Kosovës, e përgatitur për ta ruajtur sigurinë e shtetit

Policia e Kosovës, e përgatitur për ta ruajtur sigurinë e shtetit

Aksioni i së shtunës i Policisë së Kosovës, kur pritej të futej një tren i nisur nga Serbia për në veri të Kosovës, ka përfshirë të gjitha njësitet policore dhe ekskluzivisht operacioni është realizuar nga Policia e Kosovës, kanë bërë

Lexo tërë artikullin
A po e nxit Beogradi shpalljen e Asociacionit apo autonomisë serbe në veri Kosovës?

A po e nxit Beogradi shpalljen e Asociacionit apo autonomisë serbe në veri Kosovës?

Në ditën e shtetësisë së Serbisë, më 15 shkurt, Beogradi ka paralajmëruar se do t’i inkurajojë përfaqësuesit serb të Kosovës, që të shpallin njëanshëm themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Akti i shpalljes, do të bëhej në Mitrovicën

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme

Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme

Qindra serbë protestuan sot në Mitrovicën veriore për trenin e  nisur nga Beogradi që u ndalua të hynte në Kosovë. Atyre iu drejtua edhe zv/kryeministri dhe ministrat serbë të qeverisë së Prishtinës. Presidenti Nikoliç akuzon administratën e Obamës dhe thotë

Lexo tërë artikullin
Flet makinisti serb: Krenar që drejtova trenin për Mitrovicë, por u frikësova kur iu afruam Kosovës!

Flet makinisti serb: Krenar që drejtova trenin për Mitrovicë, por u frikësova kur iu afruam Kosovës!

Shoferi i cili drejtonte trenin serb Jelenko Stefanoviq, ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në Mitrovicë”. “Vështirë më erdhën fjalët, para hyrjes në Kosovë, se do të

Lexo tërë artikullin
Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj

Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj

Një diplomat i lartë amerikan u bëri thirrje udhëheqësve të Serbisë dhe Kosovës që të angazhohen në dialog dhe të zbusin mosmarrëveshjet lidhur me çështjen e urdhër-arresteve, nisur nga arrestimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. Hoyt Brian Yee, zëvendës ndihmës sekretar

Lexo tërë artikullin
18 vjet nga masakra e Reçakut

18 vjet nga masakra e Reçakut

Në Kosovë është përkujtuar masakra e Reçakut, e cila ndodhi 18 vjet më parë, kur forcat serbe të sigurimit vranë 45 civilë shqiptarë. Vrasja e civilëve shqiptarë u cilësua “krim kundër njerëzimit” nga ish-shefi i Misionit Verifikues në Kosovë, ambasadori

Lexo tërë artikullin
EDITORIAL: Kosova mbrojti Kushtetutën, Serbia të dënohet se tentoi t’i shkilte sovranitetin !

EDITORIAL: Kosova mbrojti Kushtetutën, Serbia të dënohet se tentoi t’i shkilte sovranitetin !

Kosova mbrojti Kushtetutën, Serbia të dënohet se tentoi t’i shkilte sovranitetin ! Policia e Kosovës nuk e ka lejuar sot trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës.RTK ka siguruar foto dhe video në pikën kufitare

Lexo tërë artikullin
Të gjitha zhvillimet rreth trenit të provokimit serb | INFO | FOTO | VIDEO

Të gjitha zhvillimet rreth trenit të provokimit serb | INFO | FOTO | VIDEO

Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës.RTK ka siguruar foto dhe video në pikën kufitare në Jarinje të forcave speciale policore të cilat e kanë bllokuar hekurudhën. Paraprakisht, presidenti

Lexo tërë artikullin
Zbrapset Serbia, Kosova tregon forcën. Treni nuk hynë në Mitrovicë | FOTO

Zbrapset Serbia, Kosova tregon forcën. Treni nuk hynë në Mitrovicë | FOTO

Auroritetet kosovare kishin urdhëruar ndalimin e hyrjes së trenit serb të nisur nga Beogradi, përpara se ai të ndalohej nga vetë serbët 10 kilometra larg kufirit në Rashkë. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa gjatë një konferencë të jashtëzakonshme e quajti

Lexo tërë artikullin

PUBLICITET

FOTO LAJM

FACEBOOK FLAKA

Gostivar
-1°
light snow
humidity: 86%
wind: 1m/s ESE
H -2 • L -5
-4°
Tue
-6°
Wed
-1°
Thu
0°
Fri
-1°
Sat