Kore e Veriut, ekzekutohen me artiljeri 5 zyrtarë të sigurimit

Kore e Veriut, ekzekutohen me artiljeri 5 zyrtarë të sigurimit

Një seri ekzekutimesh janë kryer nga regjimi në Korenë e Veriut, në dëm të funksionarëve të tij. Lajmin e kanë bërë të ditur krerët e shërbimeve sekrete të Seulit, në një raportim parlamentar. Bëhet fjalë për 5 zyrtarë të nivelit

Lexo tërë artikullin
SHBA, vrasje për një telefon

SHBA, vrasje për një telefon

Një 20-vjeçar në Xhorxhia të SHBA-ve është vetëdorëzuar në polici pasi ka qëlluar për vdekje një 25-vjeçar pas një konflikti për shitjen e një celulari. Autori i ngjarjes, De’Andre Malik Thomas, është vetëdorëzuar në polici me pretendimin se ka qëlluar

Lexo tërë artikullin
Trump rrit buxhetin për ushtrinë

Trump rrit buxhetin për ushtrinë

Donald Trump synon të rrisë me 9 përqind buxhetin për ushtrinë, duke synuar që për 2018 të ketë në dispozicion 54 miliardë dollarë më shumë se 2017 vetëm në këtë sektor. Paratë që do të përdoren për të fuqizuar edhe

Lexo tërë artikullin
Trump pritet të dalë me urdhër të ri për migrimin më 1 mars

Trump pritet të dalë me urdhër të ri për migrimin më 1 mars

Agjencia e lajmeve Associated Press raporton se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të nënshkruajë urdhrin e ri ekzekutiv për refugjatët dhe migrantët më 1 mars. AP citoi një zyrtar të lartë të administratës, i cili insistoi të

Lexo tërë artikullin
Rumunët vazhdojnë protestat kundër qeverisë

Rumunët vazhdojnë protestat kundër qeverisë

Në Bukuresht, gjatë fundjavës, janë rikthyer protestat kundër qeverisë. Rreth 3,000 njerëz janë mbledhur të dielën në mbrëmje para ndërtesës së parlamentit, duke akuzuar qeverinë për përpjekje për të dobësuar ligjet kundër korrupsionit zyrtar dhe duke kërkuar dorëheqjen e saj.

Lexo tërë artikullin
Varrezë masive në Mosul, gjendet 4.000 trupa

Varrezë masive në Mosul, gjendet 4.000 trupa

Është gjetur një varr masiv pran qytetit irakian Mosul, ku dyshohet se gjenden trupat e rreth 4,000 personave. Sipas gazetës britanike “Telegraph”, trupat janë gjetur në një krater që gjendet afër rrugës që lidh Mosulin me Bagdadin. Mosuli që nga

Lexo tërë artikullin
Vrasjësja e Kim Jong nam u pagua vetëm 90 dollarë

Vrasjësja e Kim Jong nam u pagua vetëm 90 dollarë

Gruaja indoneziane e arrestuar për vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano-verior ka deklaruar se ishte paguar 90 dollarë amerikanë për të kryer aktin. Autoritetet indoneziane vizituan në qeli 25-vjeçaren Siti Aisyah, e cila po mbahet në një burg të Kuala

Lexo tërë artikullin
Gjermani, sulm me makinë në qytetin Hajdelberg, të plagosur

Gjermani, sulm me makinë në qytetin Hajdelberg, të plagosur

Tre persona kanë mbetur të plagosur në qytetin Hajdelberg të Gjermanisë, pasi një person vërshoi me makinën e tij në një zonë këmbësorësh. Agresori, që mendohet se ishte i armatosur me thikë, është qëlluar nga policia pas një rezistence të

Lexo tërë artikullin
61 njerëz të vdekur nga bombardimet në Siri

61 njerëz të vdekur nga bombardimet në Siri

Dy sulme vetëvrasëse kanë ndodhur në afërsi të Al Bab në Siri, duke vrarë dhjetëra njerëz vetëm një ditë pasi luftëtarët e Shtetit Islamik u larguan nga qyteti verior i Sirisë. Bombardimet e së premtes lanë të vdekur 53 persona

Lexo tërë artikullin
Francë, një gjykatës për të hetuar kandidatin Fillon

Francë, një gjykatës për të hetuar kandidatin Fillon

Fushata për zgjedhjet presidenciale franceze merr një kthesë edhe më dramatike, pas akuzave për korrupsion që vënë në shënjestër kandidatët kryesorë të saj. Shpresat e kandidatit republikan Francois Fillon për të fituar zgjedhjet morën një tjetër goditje të premten, pasi

Lexo tërë artikullin