KOMENT: Tetë vite rob i karriges vetëm  që mos të lejojë që të flitet shqip në Parlament

KOMENT: Tetë vite rob i karriges vetëm që mos të lejojë që të flitet shqip në Parlament

Ish kryetari i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanovski për tetë vite radhazi nuk ka munguar në asnjë seancë të Parlamentit. Aryseja ka qenë e thjeshtë, që të mos vijë deri aty që seanca parlamentare të drejtohet nga nënkryetari

Lexo tërë artikullin
Koment: Në Komunat ku gjuha Shqipe është zyrtare maqedonasit nuk protestojnë

Koment: Në Komunat ku gjuha Shqipe është zyrtare maqedonasit nuk protestojnë

Shkupi, Kumanova, Ohri, Shtipi dhe disa qytete që janë të populluara kryesisht me popullatë maqedonase, prej ditësh karakterizohen me mbajtjen e protestave kundër ligjit për gjuhën shqipe, shkruan Flaka.  Për dallim nga këto qytete, në Strugë, Kërçovë, Gostivar e Tetovë

Lexo tërë artikullin
ANALIZË: Kabineti i ri qeveritar mund të formohet edhe pa BDI-në !?

ANALIZË: Kabineti i ri qeveritar mund të formohet edhe pa BDI-në !?

Dy mundësitë për formimin e kabinetit të ri qeveritar me 61 deputetë. Në njërën nga këto mundësi BDI dhe LSDM mbeten në opozitë.  Modeli do të ishte VMRO-DPMNE, Besa, Aleanca për Shqiptarët dhe PDSH. Kjo kombinatorikë siguron 61 mandate deputetësh

Lexo tërë artikullin
Maqedoni: Pacientët me sëmundje të rralla janë të padukshme!

Maqedoni: Pacientët me sëmundje të rralla janë të padukshme!

Shoqata për mbështetjen e personave me sëmundje të rralla “Vilson Maqedoni”, e shpalli dokumentin për politika publike “Pacientët me sëmundje të rralla në Maqedoni janë të padukshme para ligjit”. Analiza u qaset problemeve me të cilat përballen pacientët me sëmundje

Lexo tërë artikullin
Analisti Bashkim Bakiu: Shqipëria fatkeqësisht nuk e njeh realitetin tonë

Analisti Bashkim Bakiu: Shqipëria fatkeqësisht nuk e njeh realitetin tonë

Pas zhvillimeve të mbrëmbëshme ku pritej formimi i qeverisë së re në Maqedoni dhe bisedimet që Ali Ahmeti po zhvillonte me zyrtarë të lartë të BDI-së , ku disa media dhe njerëz të lartë të politikës uruan para kohë marrveshjen

Lexo tërë artikullin
ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

Idea që kryetari aktual i shtetit Gjorgji Ivanov mund të jep dorëheqje e që u tha nga eksponentë të partisë maqedonase, VMRO-DPMNE me qëllim që të mos i jepet mandati liderit të opozitës Zoran Zaev, nuk mund të realizohet, shkruan Flaka.

Lexo tërë artikullin
Edi Rama: Arrestimi i Ramush Haradinjat  për kë bien  këmbanat?

Edi Rama: Arrestimi i Ramush Haradinjat  për kë bien  këmbanat?

Pas  arrestimit të Ramush Haradinajt nga shteti Frances kanë reaguar të gjithë duke kërkuar lirimin e tij por madje Kosova sot ka protestuar por edne nuk ka azgje konkrete dhe nuk dihet se cili do të jetë fati  I tij

Lexo tërë artikullin
Si votuan shqiptarët në Kërçovë?!

Si votuan shqiptarët në Kërçovë?!

Raportet mes partive politike në këto zgjedhje kanë ndryshuar në të gjithë vendin përfshir edhe qytetin tonë. Kërçova dhe vendbanimet e saj janë të ndara në dy njësi votimi.Vendbanimet e Komunës të  Zajazit dhe Osllomesë  votojnë në njësin zgjedhore numër

Lexo tërë artikullin
Bekim Adili publicist : 4 alternativat e mundshme të daljes së Maqedonisë nga qorrsokaku!

Bekim Adili publicist : 4 alternativat e mundshme të daljes së Maqedonisë nga qorrsokaku!

“Zgjedhjet në Maqedoni nxorrën një rezultatë të balancuara si mes kampit të partive maqedonase po ashtu dhe në bllokun shqiptarë. Pavarsishtë se shqiptarët në këtë shtetë është hera e parë që përfaqsohen me më pakë deputetë,duhet theksuar se fuqia e

Lexo tërë artikullin
Analizë: Opozita e përçarë dhe pas zgjedhjeve. Pa BDI-në s’ka qeveri të re !

Analizë: Opozita e përçarë dhe pas zgjedhjeve. Pa BDI-në s’ka qeveri të re !

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi mbrëmë në një formë shpalli fituese Lëvizjen “Besa” dhe i ofroi pa kushte dy deputetët e vet për veprim të mëtejshëm. Por kjo “dashuri” politike e njëanshme nuk zgjati as 24 orë. Goditja erdhi nga

Lexo tërë artikullin